רינה יהושע

תרפיסטית במוסיקה, M.A.
פסנתרנית ומוסיקאית, מטפלת, מרצה, מורה, ויזמית.
מומחית ביצירת חוויות מעצימות להרמוניה בין ילדים וסביבתם.

רינה מובילה הורים, אנשי חינוך ומטפלים לפריצות דרך והצלחות, היכן שאחרים נכשלים פעם אחר פעם. הצלחה אחת כזו בעקבות הדרכתה של רינה נחווית כפלא. רצף הצלחות כאלה, יוצרת הבנה שיש כאן שיטה. הידע, הסודות, והכלים הבדוקים, גורמים לילדים להתחיל לפרוח ולמבוגרים לצבור בטחון ולדעת למצוא בעצמם פתרונות יצירתיים מדהימים לכל סיטואציה, מאתגרת ככל שתהיה.

רינה הרצתה והעבירה קורסים באוניבסיטת תל אביב, במכללת לוינסקי, בסמינר למורות בית יעקב ובכנסים, ימי עיון ובמרכזים פרטיים שונים. היא השתתפה במחקרים חלוציים בתחום, אשר התמקדו בהשפעת המוסיקה על איכות החיים ועל ההתפתחות הקוגניטיבית של המוח. היא רואיינה בטלויזיה, ברדיו, ובעיתונות.

רינה חיה תקופה מסוימת בארה"ב וכך צברה נסיון רב בטיפול יחידני וקבוצתי במרכזים שונים. כמו כן היא מופיעה בכנסים מקצועיים בארץ ובחו"ל. הנסיון הטיפולי/ הדרכתי שלה מתחיל עם תינוקות מגיל שנה והוריהם, ילדים, דרך מתבגרים ומבוגרים ועד לקשישים בני 102.

סוגי האוכלוסיות שהיא עבדה עמם כוללים: חולים בבתי חולים ובשיקום, ילדים מושתלי שתל קוכליארי, חולים פסיכיאטרים, נוער בסיכון, חולי שבץ ותרדמת, אפאזיה דמנשיה ואלצהיימר, נפגעי תאונות דרכים, בעיות למידה וקשב וריכוז, דכאון, מחלות מוטוריות ושיתוק מוחין, דאון סינדרום, פיגור שכלי ואוטיזם, וילדים מחוננים.

שולמית פיינגולד, ראש המדרשה למוסיקה, מכללת לוינסקי, 2002, כתבה על רינה: החומר מועבר בצורה קליטה, חווייתית ומקצועית. מתוך תגובת התלמידים מוכיחים עצמם הלימודים כיעילים ושימושיים. ניכרת התלהבות רבה בקרב התלמידים, המביעים רצונם להמשך העמקה בנושא ולקורסי המשך.

ליבי פראנק, מנהלת בית ספר בפילדלפיה, 1998, כתבה על רינה יהושע:
Rina is Knowledgeable, creative, dependable and cooperative. She used her considerable therapy training to work productively with very young/ difficult children. She helped train a young aid that other teachers couldn’t work with. Rina has an amazing ability to work under difficult circumstances and with a variety of children and adults.

גדעון הס, בן של קשישה סיעודית, 2002 כתב:
במסגרת ביקורי אצל אמי, הזדמן לי פעמים רבות להיות נוכח ולצפות בפעילותך עם דיירי המחלקה הסיעודית. התרגשתי מאד כאשר ראיתי איך הצלחת לגרום לאנשים אלה, הסובלים מבעיות גופניות ומנטאליות ורובם בדרך כלל אפאתים ומכונסים בתוך עצמם, להפתח ולבטא את עצמם באמצעות שירה ונגינה, להעלות חיוך על פניהם, ולאפשר להם לשכוח, ולו באופן זמני, את מצבם וסביבתם.

מסלול לימודיה הארוך של רינה כלל סך הכל 11 שנות לימוד אקדמיים. הכשרתה כוללת לימודים לשלושה תארי BA במוסיקה, פסיכולוגיה וחינוך, לימודי שיאצו ורפואה סינית, התמחות בשיטת אייפק לטיפול פיזי-רגשי משולב, פילוסופיה קבלית, טיפול בטאכיון, השתלמות בשיטת תטא הילינג לריפוי, יצירת מציאות והרחבת התודעה בשימוש בגלי תטא, אנטנה פריס קופית, שיטת שלהב לעבודה עם תינוקות, לימודי ביופידבק, דמיון מודרך במוסיקה, והכשרה נרחבת בתרפיית תדרים.

כמורה לנגינה לאחר מסלול הלימודים הארוך ותואר שני בתרפיה במוסיקה, רינה שמה לב שתלמידים רבים עברו אליה ממורים אחרים, ואף מאזורים גאוגרפים רחוקים. גם כשהפכה עמוסה מדי, והעלתה מחירים במטרה לדלל את כמות העבודה, היא הופתעה שאף אחד לא עזב. היא הבינה שהם קיבלו אצלה משהו שלא קיבלו אצל מורים אחרים. היא חקרה זאת ומצאה את כל הסיבות וכל הכלים שמבדילים אותה מיתר המורים. לפני מספר שנים, היא החליטה שהיא רוצה לגלות לכולם את כל הסודות שלה, כדי שיותר מורים ותלמידים יוכלו להינות מכך. כך נולד הקורס הראשון.

כתרפיסטית במוסיקה, חשה שיש בידיה הכלים הנחוצים ואף הרבה מעבר לכך, על מנת להתמודד עם כל מצב מאתגר שנתקלה בו כמורה לילדים. עדיין נדרשה עבודה רבה של התאמה, אדפטציה, שילוב מידע וניסיון מתחומים שונים עד שהתגבשו הנוסחאות הסופיות המנצחות, המתאימות להורים, אנשי חינוך ומטפלים. בהמשך ראתה איך פעם אחר פעם הטכניקות שלמדה ופיתחה עם הזמן יצרו תוצאות מופלאות. הפיחו חיים היכן שלא היו, יצרו משמעות בחיי אנשים, שיפרו בריאות, וחיברו בין אנשים. ההצלחה שנחלו קורסים אלה, גרמה לה להבין שזו השליחות הגדולה שלה בעולם: אבל זה לא היה ברור כלל מההתחלה...

חלומה מגיל 7 היה לבטא את עצמה במוסיקה. מכיוון שלמדה בשיטה המסורתית של לימודי פסנתר, הורשיתה לנגן אך ורק את היצירות הקלאסיות שניתנו לי. את נטייתה לכתיבה והלחנת שירים נאלצה לקיים בסתר ורצונה לבטא עצמה בשירה נגדע עוד בטרם החל כי "המורה לנגינה קבעה ש: אין לך קול מדהים". היא סיימה תואר ראשון כפסנתרנית באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת ת"א, אך תמיד ידעה שאין היא מעוניינת להיות פסנתרנית קלאסית ונמשכה ללימודי הפסיכולוגיה והחינוך. כך צברה תארים נוספים בתחומים אלה והחלה לחשוב על עתיד פרקטי. בינתיים במסגרת התנדבויותיה עוד בגיל העשרה, כאילו ללא קשר לכלום, יצרה מאפס חוג מוסיקה בפנימיית בני הנוער בסיכון במושב עין ורד, שזכה לכזו פופולריות שהם גייסו תקציבים, וכיום ישנו במושב זה מרכז מוסיקה מושקע.

מבלי להבין עדיין את הרמז, היא ניסתה והתקבלה ללימודי תואר שני במנהל עסקים. אך כאילו יד נסתרה גרמה לה להרשם בסופו של דבר דוקא ללימודים רחוקים בארה"ב ומצאה עצמה לומדת תואר שני בתרפיה במוסיקה באחת האוניברסיטאות היוקרתיות והאיכותיות ביותר בתחום. כששבה לארץ מצאה עצמה נשאבת כאילו במקריות למקומות של התנדבות ויצירת פרויקטים עם ילדים על מנת לעודדם להביע עצמם באופן חופשי, גם אם לא יצאו מהם מוסיקאים או זמרים מקצועיים. אט אט הנקודות התחילו להתחבר ותוצאות החלו להגיע..

היא יזמה וניהלה פרויקט בית ספרי של כישרונות צעירים בהרצליה, שנתן במה לרעיונות מקוריים, גם אם הם לא היו זוכים בפרס בתחרות כלשהי. כתוצאה מכך, מצאה עצמה יושבת באולפני רדיו 103 FM, בפינת ביטוי אישי לילדים אותה יזמה. פתאום הבינה שהיעוד שלה הוא כנראה לבשר לעולם את בשורת הביטוי העצמי, המקוריות והביטוי האישי הספונטאני הייחודי ומלא הפוטנציאל שבכל אחד. רינה הבינה שיש צורך עצום בהדרכות, ושיטה ברורה פרקטית " תכלס מהשטח", המותאמות במיוחד להורים, אנשי חינוך ומטפלים. לכן, במסגרת שיטתה מבית Harmony Wonders היא החלה לפתח סדנאות, הרצאות ,וקורסים מתומצתים, בהם היא מלמדת טכניקות רבות ומגוונות, כך שכל אחד יכול למצוא את הטכניקות המתאימות לו ביותר שעובדות עבורו. רינה מצאה שכבר לאחר מפגש אחד, המשתתפים מצליחים ליישם ולהשיג תוצאות מופלאות והם חוזרים לדווח על כך כבר במפגש השני כפי שמעידים כאן בוגרים של הקורס.

זה דבר מדהים, מספק ומתגמל לראות משתתפים בקורס שפתאום מבינים משהו חדש, שמקודם לא ראו, או אולי אף לא ידעו על קיומו. פתאום הם מבינים כיצד הם פועלים, וחשוב מכך הם מבינים כיצד הם יכולים לשנות ולשדרג את התוצאות שהם מקבלים. באותו הרגע רינה יודעת, והם יודעים שהם עברו שינוי.

הורים, אנשי חינוך ומטפלים שנחשפו לסדנאות מבית Harmony Wonders ולכלים העוצמתים והמעצימים בהם, כבר לא ישובו הביתה ויחזרו להיות אותם אנשים שהיו לפני כן. כי הם קיבלו את הכלים שהם צריכים כדי ליצור שינוי משמעותי בבבית, או בקריירה שלהם. וגם אתם יכולים לקבל את הכלים הללו! כיום השליחות של רינה היא להפיץ את הידע והכלים לכם הורים, אנשי חינוך ומטפלים, כך שאתם תדעו לגרום לילדים רבים יותר להיות עוצמתיים, בעלי בטחון עצמי, בביטוי עצמי מלא, בתקשורת מרגשת ובשיתוף פעולה מתוך שמחה עם סביבתם.